WITAM W DZIALE ***PRASA*** ARTYKUŁY, WYWIADY, RECENZJE ORAZ WYCINKI I CIEKAWOSTKI Z GAZET...

*** 20 ROCZNICA QUEEN ***

Zespół nigdy nie robił czegoś bez przekonania. Teraz Queen świętuje swoją dwudziestą rocznicę istnienia w wyjątkowy sposób.

Długowieczna grupa wydała właśnie płytę ''Innuendo'', jest to ich osiemnasta już płyta i pierwsza wydana przez ''The Walt Disney Company's new Hollywood Records''. Płyta w zeszłym tygodniu weszła na 53 pozycję listy przebojów ''Top Pop Albums'' (lista Billboard w USA - przyp. tłumacz) był to najwyższy debiut Queen od dziesięciolecia. ''Innuendo'' najwyraźniej nie będzie ostatnią płytą wydaną przez Hollywood w 1991 roku. Podpisany kontraktu z grupą - na 10 milionów dolarów - mówi, że Hollywood będzie wznawiać reedycje płyt na CD przez cały rok.

W północnej Ameryce wznowienie katalogu płyt Queen nie jest taką prostą sprawą - szczególnie w tych świadomych czasach płyt kompaktowych. Kiedy niezależny wydawca Rykodisc podniósł prawa do dystrybucji płyt Davida Bowiego, RCA wycofała płyty ze Stanów Zjednoczonych. Okazało się że tylko Queen, jako jeden z największych zespołów, nie doczekał się wydania całęgo katalogu płyt na CD - ani za czasów Elektry ani Capitolu. Stąd, Hollywood który jest stosunkowo powściągliwy od czasu podpisania umowy w zeszłym roku, dąży aby 1991 roku był bardziej Queenowy.

''Atrakcyjność jest po prostu oczywista'' mówi Wes Hein, kierownik w Hollywood Record. ''Wydamy główne produkty na płytach CD i spodziewamy się, że sprzedamy tego bardzo dużo''. ''Kiedy podpisywaliśmy umowę z Queen - czuliśmy że to jest coś dużo bardziej ważniejszego niż tylko wydanie dziesięcio czy piętnasto letnich płyt. Oni są bardzo zdolnym zespołem, który może robić dużo dobrych rzeczy. Więc pomyśleliśmy - czy niebyło by czymś wspaniałym - mieć korzyści ze sprzedaży miliona płyt ''Innuendo'' oraz kilku milionów sprzedanych płyt z ich katalogu?''.

Gitarzysta Queen, Brian May i perkusista Roger Taylor podczas pobytu w Los Angeles gdzie promowali ''Innuendo'', przyznali że są w wyjątkowej sytuacji, przez zachowywanie praw do swoich katalogów. "To było bardzo rozsądne, naprawdę" - mówi Taylor. "Widząc co Bitelsi nagrali i jeszcze nie posiadali praw do tego co napisali. Myślę, że dla Paula McCartneya było to bardzo ciężkie, gdy Michael Jackson w rzeczywistości przelicytował go do posiadania praw do jego (Paula) własnej pracy. Myślę, że nie chciałbym kiedykolwiek być w tego typu sytuacji''.

Hollywood planuje wprowadzić katalog Queen w czterech częściach w tym roku, zaczynając od wznowienia w tym miesiącu płyt: "Sheer Heart Attack", "A Day At The Races", "News Of The World" i "Hot Space". Aby pokryć się z pierwszą warstwą wznowień, wytwórnia wysłała do rozgłośni radiowych "Queen Rocks Vol. 1" - promocyjny CD zawierający pół tuzina nowo przetworzonych przebojów.

Hollywood również obiecało że wraz ze wznowieniem katalogu Queen na CD, przygotuje specjalne niespodzianki. Hein wspomniał, że przedsiębiorstwo było ''troszkę zainspirowane'' dobrym podejściem do katalogu Bowiego przez Rickodisc's, dodając kilka specjalnych bonus tracks.

''Chcemy aby na każdej płycie było coś specjalnego" mówi Hein. ''Będzie lepsza jakości dźwięku, ale to nie wszystko. Wcześniej wydane płyty Queen na CD były niższej jakości niż nasze. Czuliśmy, że chcemy iść o krok dalej i dać ludziom powód aby nie sprowadzali płyt z innych miejsc.''

Jednym z tych powodów ma być szata graficzna w lepszej jakości ze specjalną wkładką, Hein wspomniał również o specjalnych remixach utworów Queen, stworzonych przez takich specjalistów jak Rick Rubin czy Michael Wagner.

Im sukces ''Innuendo" jest większy, zarówno May i Taylor twierdzą że osiągnięcia Hollywood są nieocenione, faktem jest, że Taylor stwierdził że ''wytwórnia stara się zaspokoić każde ich potrzeby, jakich tylko potrzebują'' pomoc wytwórni pieczętuje umowa.

''Nie mieliśmy wiele do stracenia w tym kraju, tak myśleliśmy'' mówi Brian. ''W odległych zakątkach świata, dobre jest to, że możemy robić małe złe rzeczy. Ale w tym kraju przez parę ostatnich lat - może przez pięć albo sześć lat - zdecydowanie ciężej było sprzedać płyty lub dostać czas antenowy''.

Podobnie jak ostatni album grupy z 1989 roku, ''The Miracle'', wydany przez Capitol Record, utwory na płycie, tworzone były przez cały zespół, nie tylko przez pojedynczych członków. ''Zrobiliśmy to z dwóch powodów'' zauważa Taylor. ''Stwierdziliśmy, że przez ostatnie kilka albumów, wkład nas wszystkich był podobny''. Drugi powód? ''Chcieliśmy uniknąć, jak to się mówi, własnego ego do instynktowego posiadania i promowania własnego utworu. Wszystkie te rzeczy mogą wpływać na nierówność w zespole. Sprzeczanie się, co powinno być wydane na singlu, a co powinno być na płycie można rozwiązać tym że będziemy dzielić się po równo''.

''Headlong'', pierwszy utwór z płyty nadawany w radiowych rozgłośniach, tydzień temu zajął 3 pozycję na liście ''The Album Rock Tracks''. Następnie - mówi Hein - Hollywood zamierza wydać utwór tytułowy, promowany poprzez - jak to Hein nazywa - ''najlepszy teledysk, jaki kiedykolwiek widział w swoim życiu''. Jakość nowego klipu Queen jest niebagatelna dla wytwórni. Hollywood wie że trasa koncertowa Queen raczej nie wchodzi w grę.

Dlaczego? W dużej mierze przez wokalistę Queen, Freddiego Mercury. ''On ma swoje własne powody'' - mówi Brian. ''Z tego co wiem, bardzo męczące jest, zarówno psychiczne i fizyczne, takie występowanie na scenie. Nam jest łatwiej, ponieważ na barki wokalisty spada największy ciężar''.

''Myślę, że nie podoba mu się pomysł starego gwiazdora rocka na scenie'' - mówi Taylor.

Zarówno członkowie zespołu jak i wytwórnia, nie rezygnują z pomysłu wyruszenia w trasę koncertową.

Brian i Roger, obaj są bardzo wyrozumiali dla Vanilla Ice, który zapożyczył melodię Queen i Davida z ''Under Pressure'', wykorzystując ją w swoim utworze ''Ice Ice Baby''. Mówią że im to ''pochlebia'' i jest to ''śmieszne''. Taylor dodaje - ''to jest śmieszne, gdy widzisz ile on milionów kopii sprzedał. Ani Queen ani Bowie, nie otrzymał żadnej rekompensaty za wykorzystany utwór. Chociaż wraz z Mayem wierzę że oni to jakoś uregulują.''

May uważa, że ostatnio pojawiła się moda na sampling. "Ta moda znajdzie swoje własne miejsce. Uważam, że ta moda stanowi mniejszość i szybko się zakończy - ponieważ w tym nie ma żadnego talentu i nie jest to warte uwagi.''